چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
ایراناسلامادبیات فارسینقشه سایتسؤالات
عناوین اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
ساعت
پیشینه روابط فرهنگی

روابط فرهنگي ايران و عراق

ارتباطات فرهنگی ایران و عراق سال‌هاست که ادامه داد و به دوره‌های هخامنشی و ساسانی برمی‌گردد. در مناطق باستانی شهر جیرفت، آثاری از تبادلات فرهنگی دو کشور کشف شده است که نشان می‌دهد مردم دو کشور در آن زمان كالاهاي تجاري و فرهنگي را با یکدیگر مبادله می‌کردند.

این مبادلات میان دو همسایه، نه تنها در عرصه تجارت و فرهنگ، بلکه در اصول شناختی و معرفتی هم جاری بوده است.

روابط فرهنگی ایران و عراق بین دولت‌های ایران و عراق در طول تاریخ همجواری مرزی آنها برقرار بوده است پیشینه این روابط در دوران معاصر مربوط به دوران حکمرانی امپراطوری عثمانی بر مي گردد

در تاریخ یکصد سال گذشته، عراق همواره با انقلاب‌ها و کودتاها درگیر بوده است و همه حکومت‌های غیرمردمی این کشور، کوشیده‌اند برای تقویت پایه‌های قدرت خود، ایران را به عنوان یک تهدیدکننده خارجی برای مردم عراق تعریف کنند و به تصویر بکشند. این فضای نادرست و سیاست‌زده در 100 سال گذشته همواره بر روابط میان ایران و عراق سنگینی کرده و اجازه نداده است روابط فکری و فرهنگی میان دو کشور شکل بگیرد و تقویت شود.

باوقوع جنگ ۸ ساله بین دو کشور تیره‌ترین دوران روابط فرهنگی دو کشور رقم می خورد. ولی پس از سقوط رژیم بعث روابط دو کشور رو به بهبودی نهاده و روابط و فرهنگی دو کشور به حالت عادی بازگشته و ارتباطات فرهنگی اغاز میگردد. اما با همه موانع و مشکلات مشترکات زبانی میان مردم ایران و عراق نشان‌دهنده عمق روابط فکری و فرهنگی دو کشور است و  وجوه اشتراک زبان فارسی و زبان عربی به حدی زیاد است، که بسیاری از عالمان بزرگ ایرانی ماننده  کتاب‌ها و رساله‌های خود را به زبان عربی تالیف کرده‌اند.

بنابراين روابط عمیق تاریخی و فرهنگی میان ایران و عراق، مسئولیت بزرگی را بر دوش نسل ما گذاشته است، چرا که ما هم حلقه‌ای از زنجیره ارتباط فرهنگی و مذهبی دو کشور هستیم که سال‌ها تداوم داشته است و ما نیز باید این زنجیره را کامل کنیم و به نسل بعد از خود برسانیم.

برگزاری مجامع و همایش‌های علمی مشترک میان ایران و عراق، گام مهمی است که می‌تواند آغازگر شناخت و گفت‌وگوی فرهنگی میان دو ملت باشد و فاصله و شکاف چندین ساله میان دو کشور را کمرنگ سازد.

ایجاد تعارف و آشنایی میان ملت‌های ایران و عراق از مسیر برگزاری همایش‌های علمی و فرهنگی، افکار عمومی ملت‌ها را در مقابل تبلیغات سیاسی بیگانگان مصون می‌سازد و از رقم خوردن دوباره صفحات تاریخی تلخ در روابط ایران و عراق جلوگیری می‌کند.

امروز باتوجه به تلاش بیگانگان در ایجاد فاصله و شکاف میان ملت‌های منطقه، ایران ناچار است پیوسته تبادلات علمی، فرهنگی و اجتماعی خود را با همسایگان خود افزایش دهد و تقویت کند، چراکه تنها راه بقا و ثبات منطقه، اتحاد و همدلی میان کشورهای همسایه است.

متأسفانه شناخت و آگاهی ملت‌های منطقه از ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی همسایگان خود بسیار محدود است و جوانان کشورهای منطقه، هیچ آگاهی نسبت به توانمندی‌های منطقه‌ای خود ندارند. این کاستی و کمبود موجب شد که ایران به عنوان یکی از کشورهای فعال و اثرگذار در منطقه به دنبال ایجاد چارچوب‌های گفت‌وگوی درون منطقه‌ای باشد.

در اين ميان مهم‌ترین عامل اثرگذار در تداوم و استحکام روابط فرهنگی نوپا میان ایران و عراق، پیگیری و افزایش تبادلات میان مؤسسات فرهنگی و پژوهشگران و متفکران دو کشور خواهد بود جرا كه ایران و عراق از نظر تاریخ و فرهنگ دارای قدمت دیرینه‌ای هستند، و تبادل علم و دانش میان این دو کشور در تاریخ فراوان بوده است و افزایش این تبادل‌ها برای توسعه فرهنگی بین دو کشور بسيار مؤثر است.

بنابرين از مهم‌ترین عامل اثرگذار در تداوم و استحکام روابط فرهنگی نوپا میان ایران و عراق، پیگیری و افزایش تبادلات میان مؤسسات فرهنگی و پژوهشگران و متفکران دو کشور خواهد بود و ما امیدواریم که آشنایی پژوهشگران ایرانی و عراقی در همایش بازکاوی روابط تاریخی فرهنگی ایران و عراق، گام مؤثری در راستای افزایش تبادلات نهادهای فرهنگی دو کشور باشد.

برقراری ارتباط میان پژوهشگران ایران و عراقی با یکدیگر و تعارف و آشنایی میان آنها بايد از مهم‌ترین رويكردهاي رابطه فرهنگي دو كشور باشد تا شكوفايي روابط تاریخی فرهنگی ایران و عراق باشيم.

نشانی: بغداد ـ منطقه صالحیه ـ کراده مریم ـ مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران

تلفن تماس: 07821099917

 

كليه حقوق این سایت متعلق به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد می باشد، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.