چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
ایراناسلامادبیات فارسینقشه سایتسؤالات
عناوین اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
ساعت
عراق در یک نگاه

 

عراق در يك نگاه

 

مشخصات كلي

عراق با نام رسمی جمهوری عراق کشوری در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا است. پایتخت عراق شهر بغداد است. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از غرب با اردن و سوریه، از شرق با ایران و از شمال با ترکیه همسایه‌است. عراق در منطقه جنوب خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که منشأ تمدن‌های باستانی میان‌رودان (بین‌النهرین) در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می‌دهند و به خلیج فارس می‌ریزند.
گستره عراق ۴۳۸،۳۱۷ کیلومتر مربع (۵۸ام، حدود یک چهارم ایران) است. بیشتر سرزمین عراق پست و هموار و گرمسیری است. غرب عراق کویر است و شرق آن جلگه‌های حاصلخیز. ولی بخشی از کردستان عراق (شمال خاور) کوهستانی و سردسیر می‌باشد. همچنین عراق یکی از بزرگترین کشورهای دارای منابع نفت می‌باشد. این کشور دارای ۱۴۳ میلیارد بشکه ذخایر تایید شدهٔ نفتی می‌باشد.
بخش بزرگ عراق صحرا است اما مناطق مابین دو رود دجله و فرات حاصلخیز است. قسمت‌های شمالی کشور به عمدتاً کوهستانی است و بلندترین قلهٔ آن حاجی عمران (هم مرز با بلندیهای پیرانشهر ایران) با ارتفاع ۳۶۰۰ متر است. عراق مرز ساحلی کوچکی با خلیج فارس دارد. در مجاورت شط العرب که نزد ایرانیان با نام اروندرود شناخته شده‌است، مرداب‌ها قرار داشتند اما بیشتر آنان طی سالهای دهه ۱۳۷۰ خشکانیده شدند. آب و هوای کشور (به جز شمال) عمدتاً صحرایی است با زمستان‌های خنک و گاه سرد و تابستانهای خشک و گرم و آفتابی.
مناطق کوهستانی شمال اغلب از زمستانهای سرد با بارش برف و باران برخوردار است که گاهی موجب طغیان رودخانه‌ها می‌شود. شهر بغداد که پایتخت کشور است در مرکز کشور و در ساحل رود دجله قرار دارد. شهرهای بزرگ دیگر اربیل و موصل در شمال و بصره در جنوب هستند. کشور عراق را گهوارهٔ تمدن بشریت دانسته‌اند.
جمعیت عراق حدود ۳5 میلیون نفر (آمار 2013) است. عرب‌ها ۷۵٪-۸۰٪، کردها ۱۵٪–۲۰٪، ترکمنانان، آشوریان و غیره حدود ۵٪ از جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند.[۳] همچنین حدود ۶۰٪-۶۵٪ درصد مردم عراق شیعه، ۳۲٪-۳۷٪ درصد سنی و ۳ درصد مسیحی و پیروان سایر ادیان هستند. عراق محل زندگی و مرگ ۶ امام شیعه است و شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا زیارتگاه شیعیان جهان است.

 


تاریخ تمدن عراق

عراق دارای تمدن و فرهنگ دیرینه و پرباری است. سومریان، اکدی‌ها و آشوری‌ها نخستین تمدن‌های باستانی عراق را چند هزار سال پیش از میلاد بنیاد نهادند. پس از آن این منطقه بخشی از قلمرو هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، و امپراتوری روم بود. پس از اسلام عراق مرکز حکومت درازمدت خلفای عباسی شد تا اینکه این حکومت با حمله مغولان سقوط کرد. از میانه سده دهم تا پایان سده سیزدهم هجری خورشیدی، عراق بارها میان ایران و عثمانی دست به دست شد. عراق در سال ۱۲۹۸ (۱۹۱۹) به سرپرستی بریتانیا درآمد و در سال ۱۳۱۱ (۱۹۳۲) استقلال یافت. پس از سرنگونی امویان و ظهور عباسیان پایتخت خلافت اسلامی از شام به عراق (شهر بغداد) منتقل شد. عراق کشوری است با قومیت‌های گوناگون و ساکنان آن را عرب، کرد، ترکمن، آشوری، کلدانی، مندایی و صابئین و غیره تشکیل می‌دهند. کردها در نواحی شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق مشهور است زندگی می‌کنند و از لحاظ فرهنگی. زبانی و طرز پوشش با عرب‌ها متفاوتند.

 

جغرافیای سیاسی عراق

استان های عراق
  

عراق ۱۸ استان دارد:
۱. بغداد
۲. صلاح‌الدین
۳. دیاله
۴. واسط
۵. میسان
۶. بصره
۷. ذی‌قار
۸. مثنی
۹. قادسیه
۱۰. بابل
۱۱. کربلا
۱۲. نجف
۱۳. انبار
۱۴. نینوا
۱۵. دهوک
۱۶. اربیل
۱۷. کرکوک
۱۸. سلیمانیه

 
نقشه قومی-مذهبی عراق
عربی و کردی زبان‌های رسمی عراق هستند. میزان باسوادی بین ۶۰٪ تا ۷۰٪ است. علاوه بر این دو زبان‌های دیگری نیز در این کشور گویشورانی دارند:[۷]
• ترکی آذربایجانی (ترکمن‌های عراق)[۸]: ۶۰۰ هزار نفر (۱۹۸۲) (شهر کرکوک، اربیل، رواندوز، از جنوب شرق کرکوک تا مقدادیه، خانقین، مندلی و ناحیه موصل)
• فارسی: ۲۲۷ هزار نفر (۱۹۹۴)
• کلدانی نو (از زبان‌های آرامی): ۱۱۰ هزار نفر (۱۹۹۴) (موصل، بغداد، بصره، جنوب شرقی کردستان)
• ارمنی: حدود ۶۰ هزار
• آشوری (از زبان‌های آرامی): ۳۰ هزار نفر (۱۹۹۴) (شمال عراق، بغداد، بصره، کرکوک، اربیل)
• دوماری (زبان کولی‌ها) (از زبان‌های هندوآریائی): ۲۲٬۹۰۰ هزار نفر (۲۰۰۰)
• گورانی (از شاخه شمال غربی زبان‌های کردی): ۲۱ هزار نفر (۲۰۰۰) (نزدیکی حلبچه، شرق سلیمانیه، پراکنده از موصل تا خانقین)
• باجلانی (از شاخه شمال غربی زبان‌های کردی): ۲۰ هزار نفر (۱۹۷۶) (شمال خانقین، استان موصل، نواحی کردنشین)
• سارلی (از شاخه شمال غربی زبان‌های کردی): کمتر از ۲۰ هزار نفر (۱۹۹۵) (شمال موصل، استان کرکوک)
• آیداغی (چرکسی) (از زبان‌های قفقازی): ۱۹ هزار نفر (۱۹۹۳)
• شبک (از شاخه شمال غربی زبان‌های کردی): ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر (۱۹۸۹) (شمال موصل)
• کوی سنجق (از زبان‌های کردی): ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر (۱۹۹۵) (کوی سنجق، شمال عراق)

ارکان حکومت عراق

کشور عراق دارای حکومت جمهوری فدرال است. حکومت کشور دارای سه شاخه قوه مجریه با 34 وزیر، قوه مقننه و قوه قضاییه می باشد.

 

قوه مقننه
قوه قانون گذاری در کشور عراق از دو رده مجمع ملی، شورای منطقه ای و استان ها تشکیل شده است. مجمع ملی از نمایندگان تمامی ملت عراق تشکیل شده و هر عضو نماینده 100 هزار فرد است. نمایندگان بر اساس قانون اط ریق انتخابات سراسری انتخاب می شوند. مجمع ملی باید قوانین دولت فدرال را وضع کند و بر انجام کارها و سیستم های دولتی بر اساس آنچه در قانون اساسی آمده نظارت داشته باشد و نیز برای سازماندهی کارها و انجام وظایف محوله یک سیستم داخلی تدوین کند. حد نصاب برگزاری جلسات مجمع با حضور اکثریت اعضا، معادل نصف تعداد کل به اضافه یک است. تصمیمات در نشست های مجمع ملی با رای اکثریت است، مگر در مواردی که در قانون اساسی رویه دیگری ذکر شده باشد.

در واقع پارلمان عراق نماد آشکار نظام دمکراتیک در این کشور محسوب می شود. کلیه قوانین و مقررات کشوری باید در این نهاد به تصویب نمایندگان مردم و گروه ها برسد.


قوه مجریه
در کشور عراق، ریاست جمهوری مقام رئیس قوه مجریه را دارا می باشد. قوه مجریه از رئیس جمهور و شورای وزیران تشکیل شده است. مجمع ملی رئیس جمهور و معاونش را با اکثریت دو سوم آرا انتخاب می کند. دوره ریاست جمهوری پنج سال است. ریاست جمهوری 34 وزیر را تعیین می کند.

نظام فدرال در جمهوری فدرال عراق از مناطق، استان ها و پایتخت مناطق تشکیل می شود. هر منطقه از دو استان و یا بیشتر تشکیل شده است. بنابراین هر منطقه حق دارد که یک منطقه واحد به شمار بیاید و دولت های منطقه ای بر سرزمین خود و اهالی آن بر اساس مرزهای اداری حکمرانی می کنند. دولت های منطقه ای از قوه قاضییه، مجریه و قانون گذاری تشکیل می شوند.

قوه قضاییه
سیستم قضایی این کشور ترکیبی از مجموعه قوانین مدنی اروپایی و قوانین شرع اسلام می باشد. وظیفه قوه قضاییه بررسی اختلافات بین تمامی اشخاص عادی و روحانیون و همچنین سازمان های دولتی و غیر دولتی است. قضات بر اساس دستور ریاست جمهوری و بر اساس نازمدهای معرفی شده از سوی شورای عالی قضایی و موافقت مجمع ملی انتخاب می شوند. قوه قضاییه از دادگاه و دادستانی کل در هر منطقه و استان تشکیل شده که دادگاه ها شامل دادگاه های درجه یک، استیناف، هیات های تحقیقاتی و دادگاه های عالی هستند. دادگاه عالی از دو هیات قضایی و دیوان عالی تشکیل می شود. قوه قضاییه فدرال از دادگاه عالی فدرال تشکیل شده که خود متشکل از دو هیات قضایی و دیوان عالی است.

شورای عالی قضایی بر دادگاه های قضایی فدرال نظارت دارد و بودجه شورا را تعیین می کند. این شورا رئیس دادگاه عالی فدرال را به عنوان رئیس و ریاست دیوان عالی را به عنوان معاون تعیین می کند که اعضای آن را معاونان رئیس دیوان عالی، روسای دادگاه های فدرال استیناف و روسای دیوان عالی منطقه ای تشکیل می دهند.

 

تاریخ معاصر

پس از متلاشی شدن امپراتوری عثمانی کشور کنونی عراق که جزئی از آن بود در سال ۱۹۲۰ به تصرف بریتانیادرآمد. کشور عراق از ۳ ولایت موصل در شمال، بغداد در مرکز و بصره‌ در جنوب تشکیل شد. در سال ۱۹۳۲ عراق استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و تا سال ۱۹۵۸ حکومت خاندان ‌هاشمی که‌ دست‌نشانده‌ بریتانیا بود بر آن حاکم بود تا اینکه‌ در ۱۴ ژوئیه‌ ۱۹۵۸ با کودتای تیمسار عبدالکریم قاسم برانداخته‌ شد.
عبدالکریم که‌ دارای عقاید چپگرایانه بود، با برانداختن حکومت سلطنتی، حکومت جمهوری تشکیل داد. دوران حکومت عبدالکریم پنج سال طول کشید تا اینکه‌ در سال ۱۹۶۳، عبدالسلام عارف، وی را از حکومت خلع نمود. عبدالسلام عارف در سال ۱۹۶۶ درگذشت و برادرش عبدالرحمان عارف، زمام امور را در دست گرفت. در سال ۱۹۶۸، عبدالرحمان عارف توسط جناح راست حزب سوسیالیستی عربی بعث برکنار شد و حزب بعث توانست قدرت را در دست گیرد. و این آغازی شد برای قدرتگیری صدام حسین و حاکمیت وی در دهه‌های آتی.
در سال ۱۹۸۰ جنگ ایران و عراق با حمله غافلگیرانه صدام به مرزهای ایران آغاز شد که‌ تا سال ۱۹۸۸ ادامه‌ یافت. در همان دهه عملیات انفال که‌ در مناطق شمالی عراق به‌ اجرا درمی‌آمد به‌ قتل و کشتار بیش از ۱۸۲ هزار از کردها گردید و از جمله‌ آن می‌توان به‌ بمباران شیمیایی شهر حلبچه‌ اشاره‌ نمود.
به‌ دنبال تهاجم ارتش عراق به‌ کویت و جنگ خلیج فارس کشور عراق با تحریم‌های اقتصادی روبرو شد و قسمت شمالی آن منطقه‌ پرواز ممنوع اعلام شد. نهایتا درپی تهاجم نظامی ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش در سال ۲۰۰۳ میلادی، حکومت صدام حسین سرنگون شد. همکنون دولت موقت عراق که برآمده از آرای مردم عراق است، مسئولیت اداره امور عراق را برعهده دارد.
گفتنی است که از زمان اشغال عراق توسط آمریکا و همپیمانانش، تاکنون صدها هزار عراقی درپی خشونتهای فرقه‌ای، جنگهای داخلی میان عراقی‌ها و گروه‌های خارجی حاظر در عراق از جمله القاعده عراق و حملات اشغال‌گران کشته شده‌اند. تعداد کشته‌های عراقی در اثر جنگ به مرز یک میلیون نفر رسیده است.
پس از جنگ کویت و عراق و وضع ممنوعیت پرواز عراق به بالای خط ۲۳ درجه در سال ۱۹۹۱ کردهای عراق عملا توانستند حکومت خود را تأسیس نمایند و با حل اختلافات گروهی و قیام علیه حکومت بعث حکومت منطقه را به عهده گرفتند که کردها این خیزش را «راپه‌رین» می‌نامند. پس از ده سال و با حمله مجدد آمریکا به عراق در شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق معروف است کردها حکومت خود مختاردر جمهوری فدرال عراق به طور رسمی تشکیل دادند. در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ نیز ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه عراق توسط کردها اداره می‌گردد. جلال طالبانی رئيس جمهور عراق استقلال کردستان از اين کشور را "ناممکن" میداند و میگوید:
"فرض کنيم که ما اعلام استقلال کرديم. عراق، ايران، سوريه و ترکيه نيازی ندارند که با ما جنگ کنند. اگر اين کشورها مرزهايشان را ببندند و جلوی عبور و مرور ما را بگيرند، ما چگونه به زندگی ادامه دهيم؟"

 موقعیت اقتصادی
به لحاظ موقعیت اقتصادی عراق به سه بخش شمالی،مرکزی و جنوبی تقسیم می شود.


بخش شمال عراق
غالبا تحت نظارت حکومت کردستان و دارای امنیت بیشتر می باشد.در این بخش واحدهای تولیدی به چشم نمی خورد و بیشتر سرمایه به شکل پول نقد جریان دارد.بازار آن کاملا مصرفی و عمده کالاهای آن از کشورهای همسایه همچون ترکیه تامین می شود.این بخش با استان آذربایجان غربی ایران مرز مشترک و فاصله زمینی نسبتا کوتاهی دارد و زمینه فراوانی جهت افزایش سهم کالاهای ایرانی در بازار مصرف آن موجود است.

مناطق مرکزی عراق
شامل چند استان از جمله استان مرکزی بغداد و شهر بغداد به عنوان پایتخت و مقرر حکومت مرکزی است.در حال حاضر مرجع خرید وکانال توزیع اکثر کالاهای مصرفی مردم،حکومت مرکزی بغداد است که پس از خرید کالاها را بصورت کوپنی بین شهرها و روستاها سهمیه بندی و توزیع می نماید.

منطقه جنوب عراق
شامل9 استان می باشند که به لحاظ موقعیت جغرافیایی و قرابتهای فرهنگی و... به بیانی،"گنج پنهان در ویرانه های عراق" محسوب می شوند.در میان این 9 استان ،استان بصره بعنوان جنوبی ترین استان عراق و تنها شاهراه دسترسی عراق به آبهای ازاد است که به سبب جنگهای متوالی آسیب های فراوان دیده و ویرانی های فراوانی دارد.این استان به دلیل ارتباط با خلیج فارس و همسا یگی با سه کشور ایران،کویت و عربستان از قدیم الایام،مرکز تجارت عراق قلمداد می شده است.
استراتژی بلند مدت ایران در مورد عراق باید بگونه ای باشد که این کشور را به شریک اول تجاری ایران در خاورمیانه مبدل نماید بگونه ای که عراق بتواند جایگزین امارات متحده عربی در صادرات ایران و یا صادرات مجدد به ایران شود.
از جمله راهکارهایی که در خصوص تبیین استراتژی بلند مدت ایران در مورد عراق توسط اداره کل بازرگانی کشورهای عربی و آفریقایی سازمان توسعه و تجارت،پیشنهاد شده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
الف-هزینه بازسازی عراق بالغ بر 100میلیارد دلار برآورد شدهاست که بخشی از آن از طریق کمکهای کشورهای شرکت کننده در کنفرانس مادرید در اختیار صندوق بین المللی تسهیل در ازسازی عراق IRAQ INTERNATIONAL RECONSTRUCTION FACILITY FUND تامین میشود.اگرچه کمکهایبین المللی معمولا امکاناتی برای حضور کشورهای اعطا کننده کمک فراهم خواهد کرد اما تردیدی نیست که همه کشورهای اعطا کننده کمک،در موقعیتی نیستند که توانایی انجام پروژه را داشته باشند.بسیاری از شرکتهای صادرکننده خدمات فنی-مهندسی ایران،میتواند بصورت SUBCONTARCTING در برخی از این پروژه ها شرکت کنند.امید است با فراهم شدن شرایط امکان سرمایه گذاری مستقیم بخش خصوصی ایران در عراق فراهم آید و ایجاد واحدهای تولیدی با سرمایه گذاری مشترک ،به رفاه عمومی مردم عراق و تولید ثروت در آن کشور منتهی گردد.
ب-چون ایران برای ترانزیت کالاهای خود خصوصا نمی تواند به مسیر تراتزیتی ترکیه و یا سوریه اتکا کند تلاش برای اتصال خط آهن خرمشهر به بصره و دسترسی به دریای مدیترانه از این طریق بسیار حائز اهمیت است.
پ-در صورت فعال شدن"منطقه آزاد اروند"و سرمایه گذاری برای ایجاد امکانات پهلو گرفتن کشتی های 100 هزار تنی،افزایش ظرفیت حمل کانتینری کالا و... می تواند امکانات لازم برایتوسعه مبادله کالا با عراق و کویت را فراهم نماید.
ت-توسعه توریسم مذهبی از نکاتی است که به دلیل شرایط خاص سالهای گذشته امکان بهره گیری از آن به نفع ایران وجود نداشته است. با توجه به این موضوع که حداقل 17 میلیون نفر از مردم عراق به اماکن متبرکه خاک ایران عشق می ورزند و آرزوها دارند از بقاع متبرکه مشهد،قم و شیراز دیدن کنند،فراهم آوردن امکاناتی برای زیارت آنها در ایران می تواند از سویی باعث درآمد افزایی مستقیم و از سویی باعث توسعه بازار صادرات و شناساندن کالاهای ایرانی بصورت غیرمستقیم شود.
ث-ایجاد نمایشگاههای دائمی کالاهای صادراتی ایران در مناطق کردنشین عراق و یا در نواحی مرزی ایران و عراق نیز می تواند به توسعه صادرات ایران به عراق کمک کند.چنانچه این نمایشگاهها با سرمایه گذاری مشترک صورت پذیرد،ایمنی آنها تضمین خواهد شد.
امید است که با مساعدت مقامات و مسئولین بازرگانی و دیگرنهادهای مرتبط و با ادامه برگزاری نشست ها و ملاقات های لازم،و ارائه راهکارهای عملی،توسعه روابط تجاری میان ایران و عراق محقق شده و شرایط حضور تجار ایرانی در بازار مستعد این منطقه مساعدتر گردد.

تعرفه های گمرگی

از کلیه مرزهای کشور عراق،تعرفه وارداتی 5/3 درصد اخذ می شود اما به لحاظ ویرانی وسیع استان بصره و بازسازی های در دست اجرا،گمرگات این استان اجازه یافته اند نرخه تعرفه وارداتی را 5 درصد اخذ نمایند.


ترانزیت

بعد از سقوط رئیس جمهوری صدام،ترانزیت یکسره برقرار شد اما بعدا از طرف کشورعراق،به شکل یک طرفه متوقف گردید و در پی آن،ایران نیز از ورود کامیون های عراق ممانعت بعمل می آورد.در حال حاضر طبق توافقات عبور کامیون های در کشور تا مسافت 75 متری نقطه صفرمرزی مجاز می باشد.محل بارگیری کامیونهای مجددعراق که بصورت پشت به پشت کامیونهای ایرانی انجام می شود.در فاصله 500 کیلومتری گمرک ایران بعد از ساختمان گمرک عراق است.در حال حاضر کی موجود برسر صادرات ایران به عراق، عدم ترانزیت مستقیم جاده ای است که تجار دوکشوررابا مشکلاتی فراوانی ازجمله معطلی کامیونها ،تخریب بار و هزینه فراوان بارگیری مجدد،مواجه کرده است.

کانال توزیع
مهمترین بخش اقلام مصرفی عراق،در حال حاضر، موادغذایی است که آن هم بصورت سهمیه بندی و کوپنی توسط دولت مرکزی توزیع می شود.در واقع اقلام از طرف مقامات مستقر در بغداد خریداری می گردند وسپس بصورت سبد غذایی خانوار در استانها شهرها و روستاها توزیع می شوند.

صدور روادید
برای بازرگانان دو کشور ایران و عراق صدور روادید تجاری هیچ مشکلی ندارد و جهت صدور روادید چند بار ورودیه داشتن شرایط ذیل الزامیست:
ارائه مدارک دال بر تاجر بودن-داشتن طرف تجاری از ایران-سایقه حداقل سه بار تردد به ایران-تایید اتاق بازرگانی عراق

شمال عراق
ناحیه کردستان عراق بین شش استان تقسیم شده است که از این میان حکومت کردستان بر سه استان اربیل،سلیمانیه،دیهوک و بخش هایی از نینوا و دیاله تسلط دارد.همچنین حکومت کردستان،تقاضای الحاق استانهای کرکوک و قسمت های بزرگتری از استانهای دیاله و نینوا را کرده است.
ایران در منطقه آذربایجان غربی،با مناطق شمال عراق مرز مشترک داشته و فاصله زمینی بین پیرانشهر تا شهر اربیل و مرکز کردستان عراق،نسبتا کوتاه می باشد.
بازار کردستان عراق مملو از جنس و کالاست و در همه جای این ناحیه ،ساخت وساز به چشم می خورد.
امنیت کردستان عراق باعث گردیده تا صدها شرکت خارجی حاضر در عراق،در این منطقه شعبه بزنند.از سوی دیگر برخی از خانواده های عرب نیز از سایر مناطق به این ناحیه مهاجرت می کنند.در این مناطق قیمت ملک در شهرها و اطراف ان روز به روز بالا می رود،بطوریکه طی سه سال اخیر قیمت املاک چند برابر شده است.
منطقه کردستان عراق بعنوان یک منطقه مهم و استراتژیک در راستای دسترسی به بازار مصرف عراق و بازار مصرف بعضی از همسایه های مطرح و مورد نظر می باشد.مردم منطقه شمال عراق به لحاظ مشترکات فرهنگی و قومی،به توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی با ایران علاقه دارند و همچنین علاقمند به مصرف کالاهای ایرانی هستند.بطوریکه دراین منطقه از عراق کالاهای ایرانی با کمترین مانع و بیشترین استقبال مواجه می باشند.
در حال حاضر منطقه شمال عراق به دلیل عدم وجود واحدهای تولیدی در آن،یک جامعه کاملا مصرفی است در این منطقه عمده کالاهای مورد نیاز مردم از کشورهای دیگر و بویژه کشورهای همسایه تامین می شود.سهم منطقه شمال عراق از کل بودجه کشور رقم قابل توجهی است و در آمد و قدرت خرید مردم نیز به همان نسبت به میزان چشمگیری افزایش یافته و بازار منطقه را از رونق خاصی برخورداراست.
از سوی دیگر با توجه به بازسازی در شمال عراق و استعداد ساخت و ساز فراوان در این ناحیه،فرصتهای قابل ملاحظه ای برای فعالیت بخش خدمات خصوصا شرکت های ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی ایران فراهم آمده است.
منطقه کردستان عراق،شرکتهای نمایشگاهی ایران، منجمله شرکت نمایشگاههای بین المللی آذربایجان غربی طی سالهای اخیر چند نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران را در این منطقه برگزار نموده است و آخرین نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران نیز در تاریخ 7 الی 11 خرداد ماه 1387 در شهراربیل برگزار خواهد گردید.

جنوب عراق

استانهای نه گانه جنوبی کشور عراق به لحاظ موقعیت جغرافیایی راه یابی به آبهای آزاد و وجود منابع عظیم نفت قطع ارتباط با مناطق مرکزی و شمالی به دلیل وجود بحران در مناطق مرکزی که خود مانعی برای ورود کالا از مرز کشورهای ترکیه و سوریه است و نیز قرابتهای فرهنگی، وجود عتبات عالیات،خطوط ریلی و دهها عامل منحصر بفرد دیگر مبدل به یک فرصت صادراتی بی نظیر برای تولید کنندگان و بازرگانان ایران شده است.
در این بازار داغ اما موقت،تنها رقیب ایران آن هم نه چندان قدرتمند کشور کویت است که شرایط مشابهی را از نظر مرز مشترک زمینی و آبی و نیز داشتن بنادر مهم در خلیج فارس دارد.با این وجود یعنی عدم دسترسی دیگر کشورها به این بازار درعمل شاهد تولیدات کم و بیش کشورهای دور و نزدیک هستیم که به آهستگی در حال قرار گرفتن در کنار محصولات ایران و کویت هستند وشاید اگر ایران سرعت به خرج ندهد،برای همیشه این فرصت در مناطق بکر جنوب عراق از دست بدهد.یکی از استانهای استراتژیک مناطق جنوبی عراق ،استان بصره است با وسعت بیش از یکصدهزار کیلومتر مربع و حدود 3 میلیون نفر جمعیت که به دلیل وجود تنها شاهراه ارتباط آبی با خلیج فارس و همسایگی سه کشور ایران،کویت و عربستان همواره مرکز تجاری عراق قلمداد می شده است.استان بصره دارای یک فرودگاه بین المللی است که پروازهای روزانه داخلی به بغداد و پروازهای هفتگی خارجی به دبی،اردن و سوریه دارد.
در خصوص خطوط ریلی آن چه حائز اهمیت است اقدام فوق العاده جمهوری اسلامی ایران در اتصال خط آهن خرمشهر به بصره بوده است که یکی از بی نظیرترین خدمات ملی محسوب می گردد.این ارتباط هم منجر به افزایش صادرات ایران به عراق و هم منجر به کسب درآمد فراوان صادرات مجدد کالاهای ترانزیتی به عراق از بنادر مهم در خلیج فارس را به دنبال خواهد داشت.مهمتر از همه موجب دستیابی ایران به سواحل مدیترانه می گردد.
 

نشانی: بغداد ـ منطقه صالحیه ـ کراده مریم ـ مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران

تلفن تماس: 07821099917

 

كليه حقوق این سایت متعلق به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد می باشد، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.