چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
ایراناسلامادبیات فارسینقشه سایتسؤالات
عناوین اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
ساعت
اخبار > کاهش درآمد دولت اقلیم کردستان عراق


  چاپ        ارسال به دوست

کاهش درآمد دولت اقلیم کردستان عراق

سازمان تحقیقات نفتی موسوم به دور در اقلیم کردستان اعلام کرد که دولت اقلیم در پی خروج  نیروهای پیشمرگ از کرکوک و مناطق مورد مناقشە دستکم 550 حلقە چاه نفت و 500 میلیون دلار درآمد ماهیانه نفتی را از دست داده و بخش انرژی اقلیم، در آستانه سقوط قرار گرفتە است 

هم اکنون تولید نفت اقلیم کردستان از 700 هزار بشکه در روز به 220 الی 250 هزار بشکه در روز رسیده است و دولت اقلیم و وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم اقلیم روز به روز بدتر می شود.  

همچنین اشارە شده که منابع گاز طبیعی نیز با وجود آنکه نقطە قوتی برای اقلیم کردستان محسوب می شود، بهتر است تا استقلال اقتصادی کامل از بغداد، صادر نشده و فقط جهت مصارف داخلی در اقلیم استفاده شود. 

دولت اقلیم کردستان در سال 2013 قراردادی را با شرکت جنل انرژی ترکیه به منظور استخراج و صادرات گاز اقلیم به امضا رساند، اما وزارت منابع طبیعی اقلیم پس از مدتی بدون ارائه هیچ توضیحی این قرارداد را لغو کرد.  

دولت اقلیم کردستان پیش از وقایع 16 اکتبر، با وجود در اختیار داشتن منابع نفتی کرکوک قادر به پرداخت حقوق نیمە تمام کارکنان  و حقوق بگیران خود نبود و با توجە به اینکه 84 درصد از منابع درآمدی دولت اقلیم از صادرات نفت تامین می شد، اکنون این دولت برای پرداخت حقوق کارمندان خود با مشکلات جدی روبرو است.


١٦:٢٨ - 1396/09/27    /    شماره : ٦٩٤٠٨١    /    تعداد نمایش : ٦١خروج
نشانی: بغداد ـ منطقه صالحیه ـ کراده مریم ـ مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران

تلفن تماس: 07821099917

 

كليه حقوق این سایت متعلق به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد می باشد، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.