چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
ایراناسلامادبیات فارسینقشه سایتسؤالات
عناوین اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
ساعت
اخبار > دیدار اعضای شورای ستاد فرهنگی اربعین حسینی با سفیر کشورمان


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار اعضای شورای ستاد فرهنگی اربعین حسینی با سفیر کشورمان

اعضای شورای ستاد فرهنگی اربعین حسینی در سفارت ج.ا.ایران در بغداد با آقای ایرج مسجدی دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار اعضای ستاد فرهنگی ضمن تقدیر از سفیر کشورمان در عراق بابت تمامی زحمات و تلاش های مخلصانه ایشان و همکارنشان در سفارت ایران در عراق بابت هماهنگی بین تمامی بخش های مختلف دست اندرکار از اهمیت برنامه های فرهنگی مطالبی را مطرح کردند .

حجه الاسلام والمسلمین دکتر حمید احمدی مسئول کمیته فرهنگی آموزشی اربعین ایران و مدیرکل آموزش بعثه مقام معظم رهبری توضیحاتی در خصوص برنامه های فرهنگی سال 96 ارائه کرد . وی گفت : بحمدا... برنامه های فرهنگی در اربعین حسینی سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش کمی و کیفی مناسبی داشته و هماهنگی های لازم قبل از فرارسیدن موسم اربعین حسینی بین تمامی کارگروه ها و دستگاه ها صورت گرفت و همین برنامه ریزی و هماهنگی سبب برگزاری اربعین بدون هیاهو و حاشیه در عراق بوده است.

سپس حجه الاسلام والمسلمین سید حمید حسینی رییس اتحادیه رادیو تلویزیون های عراق و از اعضای شورای مشورتی ستاد فرهنگی اربعین گفت : اگر این ستاد فرهنگی شکل نمی گرفت مشکلات فراوانی پیش رویمان قرار داشت چرا که هیچ یک از طرفین ایرانی و عراقی به مقوله فعالیت های فرهنگی در اربعین حسینی توجیه کامل نبودند و یکی از نکات مثبت شکل گیری ستاد فرهنگی که در دو سال گذشته با نام کمیته فرهنگی اربعین معرفی گردید هماهنگی بین دست اندرکاران فرهنگی دو کشور بود و تاکنون موفق عمل کرده است و این مساله در بین مردم و مسئولین عراقی نیز بازتاب های مثبتی داشته است.

وی افزود از نکات بارز ومثبت ستاد فرهنگی که برای فعالان فرهنگی عراقی الگو واقع شد اقتباس و برخی از عملکردهای مفید این ستاد بود که از جمله می توان به اعزام مبلغ از طرف حوزه علمیه نجف و همکاری مشترک با روحانیون ایرانی برای تبلیغ در اربعین حسینی و همچنین شکل گیری مجموعه لواء الخدمه در سه استان نجف ، کربلای معلا و کاظمین بود اشاره کرد و همین همکاری های مداوم و مستمر سبب شد اربعین حسینی سال 96 عاری از هرگونه حواشی بوده و به شکل آرام برگزار گردد. 

درادامه حاج آقای اباذری رایزن فرهنگی کشورمان و مسئول ستاد اربعین عراق نیز در خصوص همکاری های مشترک در امورات فرهنگی بین دو کشور گفتند : تمام سعی و تلاش ما این است مراسم اربعین هر ساله با صلابت و نظم بیشتری برگزار گردد.

رایزن فرهنگی کشورمان در بغداد افزود در ستاد فرهنگی اربعین حسینی برای سال 96 هفت کمیته تبیین کرده بودیم که هریک کارگروه هایی را ذیل خود داشتند که این کارگروه ها با ارائه برنامه پس از تایید اعضای شورای مشورتی اقدام به اجرای آن می کردند که این کمیته ها برای اربعین سال 97 به 9 کمیته افزایش پیدا کرده و سعی شده است نواقص و معایبی که دراربعین سال 96 در رصد و ارزیابی احصاء گردیده است مرتفع گردد.

وی ادامه داد سعی ما بر این است تعمیق علمی اربعین حسینی در سال جدید افزایش یابد چرا که در ایام اربعین سال جاری اساتید و نخبگان چند دانشگاه معتبر ایرانی با دانشگاهیان عراقی و دیگر دانشگاه های خارجی در نشست ها و همایش های برگزار شده در مراسم اربعین حسینی ارتباطات خوب ونزدیکی برقرار گردیده است.

در ادامه این دیدار آقای مسجدی سفیر محترم ج.ا.ایران در بغداد ضمن خیر مقدم به اعضای ستاد فرهنگی اربعین گفت : مسئولین عراقی درکنار مسئولین ایرانی از برگزاری هماهنگ و متحدانه مراسم اربعین سال 96 تشکر و قدردانی خود را از تمامی دست اندرکاران ایرانی و عراقی در تمامی بخش ها اعم از فرهنگی ، امنیتی ، سیاسی و ... ابراز کردند.

سفیر کشورمان در ادامه چند توصیه برای اعضای ستاد فرهنگی به شرح ذیل مطرح کردند:

1-    تمام سعی و تلاش باید به سمتی هدایت شود تا اربعین شکل مردمی به خود گرفته تا شکل دولتی نگیرد

2-    مساله مهم یگری که باید اهتمام جدی به آن داشت نقل و انتقال صحیح و سلامت و حمل نقل زائرین اربعین حسینی است که باید در تکریم زوّار نهایت سعی و تلاش صورت گیرد و دستگاه ها و نهادهای عراقی را بیشتر در این مقوله دخیل نماییم.

3-    موضوع دیگری که اهمیت فراوان دارد باید از هم اکنون با پیگیری ، هماهنگی و همکاری طرف های عراقی برای بازگشایی مرز خسروی و قصر شیرین تمام سعی خود را به کار بندیم.

4-    رعایت حساسیت های موجود در مباحث فرهنگی از جمله حساسیت های بیوت مراجع که می تواند در اجرای عملیات فرهنگی اربعین موثر باشد.

 


٢٣:٥٠ - 1396/10/14    /    شماره : ٦٩٥٣٨٠    /    تعداد نمایش : ٥٩خروج
نشانی: بغداد ـ منطقه صالحیه ـ کراده مریم ـ مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران

تلفن تماس: 07821099917

 

كليه حقوق این سایت متعلق به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد می باشد، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.