چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
ایراناسلامادبیات فارسینقشه سایتسؤالات
عناوین اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
ساعت
اخبار > برگزاری دوره تقویت زبان فارسی اساتید در بغداد/فارسی چهارمین زبان محبوب


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دوره تقویت زبان فارسی اساتید در بغداد/فارسی چهارمین زبان محبوب

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا در بغداد گفت که در این دوره شش روزه جمعی از استادان و مدرسان عراقی زبان فارسی شاغل در مراکز دانشگاهی و علمی عراق حضور دارند و هدف آموزش، تقویت و ارتقا مهارت های زبانی این افراد در زمینه زبان و ادبیات فارسی است.
"رضا صحرایی" اضافه کرد که در این دوره با استفاده از روش های نوین، در دو سطح، راهکاری های یادگیری زبان فارسی و روش های مطالعه و تقویت مهارت های گفت وگو طی 40 ساعت کار آموزشی برای هر یک از سطوح، به شرکت کنندگان آموزش داده می شود.
به گفته وی، در این دوره با تدریس شش تن از اساتید بنیاد سعدی، اصول و تکنیک ها، مهارت های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن زبان فارسی آموزش داده شده و در نهایت به شرکت کنندگان مدرک معتبر بنیاد سعدی اهداء می شود.
از طرفی یکی از مسوولان در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باره این دوره آموزشی گفت که اغلب شرکت کنندگان از اعضای گروه زبان فارسی در دانشکده زبان های خارجی دانشگاه بغداد و تعدادی از مراکز علمی عراق هستند.
"حمید رضا اسلامی" خاطر نشان کرد که تعداد شرکت کنندگان در این دوره 33 نفر اعم از زن و مرد هستند.
وی گفت که مرکز فرهنگی وابسته به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق به منظور گسترش و ارتقا و تقویت زبان و ادبیات فارسی در کشور همسایه عراق، به طور مرتب دوره های آموزشی برگزار می کند.
وی با اشاره به افزایش روز افزون مناسبات دو جانبه و رفت و آمد گسترده زائران عتبات مقدسه بین دو کشور و حجم بالای تبادلات تجاری و سرمایه گذاری بین دو طرف، علاقه مندی به یادگیری زبان فارسی در این کشور نیز روبه افزایش گذاشته است.
در حال حاضر دانشگاه بغداد، سلیمانیه و اربیل دارای گروه زبان فارسی هستند و در برخی از دانشگاه های دیگر این کشور از جمله دانشگاه بصره، کوفه و واسط، زبان فارسی تدریس می شود.
یکی از استادان زبان فارسی در دانشگاه بغداد که در این دوره آموزشی شرکت کرده به خبرنگار ایرنا گفت که زبان فارسی با دارا بودن 300 دانشجو در بین 11 رشته زبان خارجی که در دانشکده زبان های خارجی دانشگاه بغداد تدریس می شوند در رده چهارم بعد از زبان انگلیسی، فرانسه و ترکی قرار دارد.
"انور عباس مجید" افزود که زبان هایی مانند اسپانیایی، ایتالیایی، عبری، سریانی، کردی و آلمانی از حیث جذب تعداد دانشجو در رده های پایین تر از زبان فارسی در این دانشگاه قرار گرفته اند.
به گفته وی، دانشکده زبان های خارجی دانشگاه بغداد دارای حدود سه هزار دانشجو در رشته های مختلف زبان خارجی است.
یادآور می شود که بنیاد سعدی، نهادی است که براساس مصوبه 1389 شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور گسترش زبان فارسی در جهان و آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان تاسیس شده است.
به گفته صحرائی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، غیر از رژیم صهیونیستی اسراییل که جمهوری اسلامی ایران آن را به رسمیت نمی شناسد و آمریکا که از حیث سیاسی رابطه مستقیم با آن نداریم، این بنیاد 12 منطقه را در جهان به عنوان مناطق آموزش زبان فارسی تعریف کرده است.


٢١:٣٨ - 1396/10/22    /    شماره : ٦٩٥٩٢٤    /    تعداد نمایش : ٧٠خروج
نشانی: بغداد ـ منطقه صالحیه ـ کراده مریم ـ مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران

تلفن تماس: 07821099917

 

كليه حقوق این سایت متعلق به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد می باشد، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.